1-maslahat. Dorini davlat reyestridan toping
O‘zbekistonda qo‘llash mumkin bo‘lgan dorilarning rasmiy ro‘yxati bor. Uni Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi veb saytidan topish mumkin. Agar dori vositasi ushbu ro‘yxatda bo‘lsa, demak, davlat uni laboratoriyada sinab ko‘rgan va muvofiqlik sertifikatini bergan. Agar ro‘yxatda bo‘lmasa, bunday dorini sotib olish tavsiya etilmaydi.
Shuningdek, Markaz saytida qalbaki dori sotib olgan yoki uning haqiqiyligiga shubha qilgan xaridorlar murojaat yuborishi mumkin. Bundan tashqari, vazirlik har uch oyda bir marta aniqlangan qalbaki va sifatsiz tibbiyot mahsulotlari haqida ma’lumotlar e’lon qiladi.
Markaz saytida "Reyestrlar" bo‘limiga o‘ting va "Sertifikatlangan dori vositalari va tibbiy buyumlar" bandini tanlang. Dori nomini kiritish mumkin bo‘lgan qidiruv qatori bilan jadval ochiladi. Manba: uzpharm-control.uz
2-maslahat. Dori nomini yangiliklardan izlang
Agar preparat odamlarga zarar yetkazgan bo‘lsa, bu haqda ommaviy axborot vositalarida xabar berilgan bo‘lishi kerak. Masalan, 2022-yilda "Dok-1 Maks" yo‘tal siropini ichgan 69 nafar bola vafot etgan. Bu voqea nafaqat O‘zbekistonda, balki uning tashqarisida ham shov-shuv bo‘lgan edi.
Salbiy holatlar yuz bermaganiga ishonch hosil qilish uchun dori nomini "Yandex" yoki "Google"dan qidirib ko‘ring.
3-maslahat. Preparat qadog‘idagi kodni tekshiring
Har bir dori qadog‘ida raqamli Data Matrix kodi bo‘ladi — u QR-kodga o‘xshaydi. Data Matrix orqali dori haqidagi ma’lumotlar: ishlab chiqaruvchisi, yaroqlilik muddati, tarkibini bilib olish mumkin.
Matriks kodlarni "CRPT TURON" MCHJ davlat operatori beradi: u barcha tovarlarni “Asl Belgisi” milliy markirovkalash tizimiga kiritadi. Kodlarni ikkita mobil ilovada skanerlash mumkin. Birinchisi — Android yoki iOS foydalanuvchilari uchun “Asl Belgisi” ilovasi, ikkinchisi — O‘zbekiston soliq qo‘mitasining Soliq.uz ilovasi.
Ilovalardan birini yuklab, dori olishda qadoqdagi kodni skanerdan o‘tkazib ko‘ring. Agar preparat haqiqiy bo‘lsa, ilovada uning to‘liq tavsifi ko‘rinadi. Agar kod o‘qilmasa, demak, dori soxta yoki dorixonaga noqonuniy yo‘l bilan kelgan. Bu haqda ilovaning o‘zida ma’lumot berishingiz mumkin. Murojaatingizni Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi qabul qilib, tegishli choralar ko‘radi.
Slide 1
Soliq-da kod tekshirish natijasi
Slide 2
Asl Belgisi tekshirish natijasi
Slide 3
Bu matrix-kod shunday koʻrinadi
4-maslahat. Qadoqdagi ma’lumotlarni solishtirib ko‘ring
Dori qutisidagi partiya raqami va yaroqlilik muddati tabletka ichidagi blister yoki flakondagi ma’lumotlar bilan bir xil bo‘lishi kerak. Aks holda mahsulot noqonuniy yo‘l bilan olib kirilgan yoki soxtalashtirilgan bo‘lishi mumkin.
Quti va blisterdagi sana hamda partiya raqami bir xil bo‘lsa, bu dori haqiqiy ekanini bildiradi.
5-maslahat. Mahsulotning tashqi ko‘rinishiga e’tibor bering
Ba’zan muddati o‘tgan dori olib qo‘yishimiz mumkin. Yoki uni noto‘g‘ri saqlab, yaroqsiz holga keltirib qo‘yamiz. Quyidagi belgilar preparat muddati tugagani va uni iste’mol qilib bo‘lmasligini anglatadi:

Совет № 1. Найдите лекарство в государственном реестре
Реестр разрешённых к применению медикаментов опубликован на сайте Центра безопасности фармацевтической продукции при министерстве здравоохранения Узбекистана. Если препарат есть в этом перечне, значит, государство проверило его в лаборатории и выдало регистрационное удостоверение. Если нет — покупать и употреблять его не стоит. Номер регистрационного удостоверения также должен быть написан на упаковке, например: DV/X 01542/04/25.
Кроме того, на сайте ведомства можно направить обращение, если вы купили поддельные медикаменты или сомневаетесь в их подлинности. Также раз в квартал Центр публикует информацию о выявленных фальсифицированных и некачественных медицинских товарах.
Совет № 2. Проверьте лекарство по коду на упаковке
На каждой упаковке лекарственного средства должен быть уникальный цифровой код Data Matrix — он похож на QR-код. С его помощью можно узнать информацию о препарате: производителя, срок годности, состав.
Коды Data Matrix присваивает государственный оператор ООО «CRPT TURON»: он вносит все товары в национальную систему маркировки Asl Belgisi.
Отсканировать код можно с помощью мобильного приложения PharmUz — для Android и iOS. Его разработало Агентство по развитию фармацевтической отрасли. Там доступна проверка подлинности препаратов, также можно узнать их состав, срок годности, стоимость, прочитать инструкцию. Ещё проверить лекарство можно через приложение Asl Belgisi — для Android и iOS, и Soliq.uz — сервис налогового комитета Узбекистана.
Скачайте любое из них и перед покупкой отсканируйте код на упаковке. Если лекарство подлинное, в приложении появится полное описание препарата. Если код не считывается, значит, лекарство поддельное или попало в аптеку нелегально. Информацию об этом можно оставить в приложении, её получат компетентные органы и примут меры.
Совет № 3. Поищите название лекарства в новостях
Если использование препарата нанесло вред людям, скорее всего, об этом сообщат в СМИ. Например, в 2022 году после приёма сиропа от кашля «Док-1 Макс» погибли 69 детей. Это резонансная история освещалась даже за пределами Узбекистана.
Чтобы проверить, не было ли негативных ситуаций, связанных с приёмом малознакомого лекарства, достаточно вбить его название в Яндекс или Гугл и посмотреть публикации.
Совет № 4. Сверьте данные на упаковке
Номер партии и срок годности лекарства на картонной упаковке должен совпадать с информацией на блистере с таблетками или флаконе. Если это не так, скорее всего, препарат ввезён незаконно или подделан.
Совет № 5. Перед приёмом обратите внимание на внешний вид препарата
Бывает, что после тщательной проверки человек покупает сертифицированное, но просроченное лекарство. Или препарат испортился из-за неправильного хранения. Вот признаки, по которым можно понять, что срок годности истёк и медикаменты уже нельзя принимать.
Что делать, если купили некачественное лекарство: можно ли обменять или вернуть деньги
Купленные медикаменты нельзя вернуть в аптеку или обменять на аналоги — если они надлежащего качества. По закону запрещено реализовывать просроченные или некачественные товары. В таком случае покупатель вправе потребовать обмена на качественный аналог или возврата средств.
Также на организацию, продающую поддельные или просроченные лекарства, можно написать жалобу в компетентные органы.